Hotend Tıkanması

Hotend Tıkanması

Hotend Tıkanması

İçinden sıvı bir madde geçen herhangi bir boru gibi, 3D yazıcının hotend’i de tıkanabilir. Bu makalede, genellikle tüm yazıcı türleri veya modellerinde görülebilecek hotend tıkanması sorunun en yaygın nedenleri açıklanmaktadır.

Neye Benziyor

En belirgin durum, filamentin nozülden akmamasıdır. Hotend’in bazen sadece kısmen de tıkanabileceğini unutmayın. Kısmi tıkanma genellikle baskı ortalarında belli olabilir. Hotend tıkanması ilk etapta kendini belli etmese de filamenti yazıcınıza yükledikten sonra veya iş bitiminde de belli olabilir. Tıkanmaya başlayan nozulun erken belirtileri, filamentin nozülden sürekli olarak düzgün akış sağlayamaması, akış sırasında kesik kesik akmalar, akış sırasında nozul çapında akış sağlanmaması veya düz bir akış yerine kıvrılma ve nozüle yapışmasıdır.

Başka bir ortak işaret ise, ekstruder den bazı tıklama veya tıklama seslerini duymanız olabilir. Ekstruderinizin “tık tık”lama gürültüsü, step motorun belirli bir ön ayar eşiğinden daha fazla kuvvet uygulamak zorunda olduğu ve basıncı azaltmak için bir veya daha fazla adımla (atlama) geri atlaması, itici mildeki kıyılmış filament parçacıkları tınma belirtilerindendir. Mekanik bir sorun, elektrik sorunu, yazılım sorunu, sıkışan hotend veya bu faktörlerden herhangi birinin kombinasyonu olabilir.

Hotend Tıkanması’nın tıkanmış bir nozulla aynı şey olmadığını bilmek önemlidir. Tıkanıklık PTFE tüpünde (soğutucuya yerleştirilmiş) veya başka bir bölgede bulunabilir, Bu nedenle nozulu değiştirmek hotend tıkanmasını gidermek için tam bir çözüm olmayabilir.

 

 

 

 

 

 

Hotend Tıkanması Nasıl Giderilir

Bu sorunla başa çıkmak için üç çeşit yöntem vardır. Doğru yöntemi seçmek için, filament yükleme/boşaltma işleminin mümkün olup olmadığını görmek gerekir. Kısmi tıkanmalar genellikle eritilebilir veya soğuk çekme yapılarak giderilebilir. Aşağıda açıklanan üç yöntem için de filament yüklenmesini önleyen daha karmaşık tıkanmalar olabilir.

Bu yöntemlerden herhangi biriyle başlamadan önce, filamenti boşaltın ve ekstruderden çıkarın.

Soğuk çekme

Filament herhangi bir sorun olmadan yüklenebilir ve boşaltılabilir, ancak baskı sırasında hala sorun yaratıyorsa, soğuk çekme tekniğini kullanarak hotend’inizin içini temizleyin.

Tıkanmayı zorlama

Filamenti yüklemek mümkün değilse, önce meme sıcaklığını arttırarak tıkanıklığı yumuşatmaya çalışın ve sonra ileri geri zorlayın. Tıkanıklığı erimiş filament ile birlikte nozzleden atmaya veya geri çekmeye çalışın.

  1. Yazıcınızın menüsüne girin, Pla kullanıyorsanız meme sıcaklığını 260 °C’ye, petg veya ABS kullanıyorsanız 280 °C’ye ayarlayın.
  2. Meme gerekli sıcaklığa ulaştıktan sonra, 2 dakika bekleyin-filament akmaya / damlamaya başlamalıdır.
  3. Nozul daki akışı kolaylaştırmak için nozul çapındaki nozul açma iğnesini (0,3 mm ila 0,35 mm çapında) alttan meme içine itin. (Sıcak memeye elinizle dokunmamaya dikkat edin!)
  4. Bu işe yaramazsa, 1.5 mm kalınlığında 100 mm uzunluğunda, düz, sert bir metal tel kullanmayı deneyin. Ne kadar ileri gidebileceğini görmek için yavaşça itin ve tıkanık bölgeyi bulmaya çalışın. Şayet tıkanıklığa denk gelirseniz yavaşça ileri geri itekleyerek tıkanıklığı giderin ve metal teli geri çekin. Özellikle bowden sistemlerde bu işlemi yaparken çok dikkatli, hobbed dişlilere veya PTFE tüpüne zarar vermek istemeyiz. Daha sonra bir miktar filamenti yüklemeye çalışın, extruder sıkışmış malzemenin geri kalanını memeden itmelidir. Hotend parçalarını temizleyin.

Başarılı olmadıysanız, hotend tıkanmasının tam olarak nerede olduğunu belirlemek önemlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, tıkanmış bir hotend tıkanmış bir nozul ile aynı değildir: malzeme üstünde bile sıkışabilir.

Tıkanmayı zorlamayı başaramadıysanız, en azından telin ne kadar derin olduğuna bağlı olarak tıkanmanın nereden başladığını tahmin edebilirsiniz.

PTFE tüpe sıkışmış Filament

Filament beyaz Teflon tüpe sıkışmış ise, ekstruder hotend dışarı almak gerekir. Bunu yapmak için yazıcınızın kılavuzunu. Önünüze tıkanıklığa maruz kalan hotendi alın. Nozulu önceden ısıtın ve filamenti pense kullanarak PTFE tüpünden çekerek çıkartıp çıkaramayacağınızı görün.

Sıcak metal parçalara dokunmamaya dikkat edin!

Bazen, PTFE tüpünü çıkarmak gerekir, bu durumda siyah naylon penseyi serbest bırakmak için soğutucuya doğru itmeniz gerekir. Pens üzerinde aşağı iterek, PTFE tüp dışarı çekin.

Eğer PTFE tüpte (teflon boru) kalıcı hasar olmuşsa veya tıkanıklık giderme sürecinde hasar verilmişse, yeni bir tane satın alabilirsiniz Yeni PTFE tüpünü taktığınızda, tekrar pens ile düzgün bir şekilde sabitlendiğinden ve tam oturduğundan emin olun: PTFE tüpünün sabitlenemeyişinden tıkanmaya neden olabilir.

Nozulun Filament dolması

PTFE tüp boş ise, filament nozula sıkışmış olabilir. Nozul değişimi sırasında ısıtıcı bloga ve ısıtıcı blok da barele tam sıkılamadıysa aradaki boşluk erimiş filament ile dolarak tıkanıklığa sebep olabilir. Nozulu Isıtıcı bloğundan sökün Temizlemenin iki yolu vardır: mekanik olarak veya kimyasal çözücüler kullanarak.

  • Memeyi mekanik yol ile temizlemek için, hotend’den çıkarıldıktan sonra, bir ısı tabancası, alev kaynağı veya bir saç kurutma makinesi kullanarak ısıtın ve sıkışmış maddeyi iğne burun pense, toplu iğne ucu veya bir cımbız ile çıkarın.
  • Pla veya ABS kullanıyorsanız, memeyi kimyasal olarak temizlemek mümkündür. ABS, aseton PLA, tetrahidrofuran veya Etil asetat içinde çözülür. Memenizi birkaç saat boyunca bu maddelerden birine batırın ve daha sonra yapışkan kütleyi çıkarmak için iğne burun pense veya bir cımbız kullanın.

Filamentin hotend’in başka bir bölümünde, örneğin heatbreak’te sıkışması mümkündür. Bu durumda, hotend’e gitmeniz, sökmeniz ve her parçayı ayrı ayrı (mekanik veya kimyasal olarak) temizlemeniz veya yeni bir hotend satın almanız gerekir. Hotend’i tekrar bir araya getirmeden önce, soğutucu ile temas halinde olan heatbreak ipliğine bir miktar termal macun uygulamayı unutmayın (bilgisayar işlemcileri için kullanılan aynı tür termal macun işinizi görecektir).

Hotend Tıkanması sorunun tekrar olmasını önlemek için, baskılarınızda filamentinizin etiketinde ki sıcaklık değerlerine uymanızı tavsiye ederiz. Polimerler statik elektrik yüklü olduğundan ortam tozlarını üzerilerine direk çekerler. Dolayısıyla baskı sırasında filament üzerinde bir filtre kullanmanız tıkanıklıkların önüne geçmek için iyi bir önlem olacaktır. Mekanik aksamların birbirine tam uyumlu ve doğru montajlanmış olması da tıkanıklıkların önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

KAPAT
×

Sepet