İlk Katman Kalibrasyonu

İlk Katman Kalibrasyonu

İlk Katman Kalibrasyonu

İlk katman kalibrasyonu, nozul ucu ile baskı yüzeyi arasındaki mesafeyi kalibre etmek için yapılır.

Yanlış bir değer, yazdırmanızın ilk katmanı düzgün bir şekilde yapışmaması, başarısız baskı riski veya nozulun diğer tarafında, tıkanma ve düşük baskı kalitesi veya daha da kötüsü gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Baskı kağıdına, zeminine, yüzeyine vb. zarar verebilir. Bu nedenle ilk katman (tabla) kalibrasyonunu doğru elde etmek önemlidir.

Baskı alınan yüzeyin (düz veya dokulu) temiz olduğundan emin olun.

İlk katman kalibrasyonu XYZ Kalibrasyonunun son adımıdır. Tüm eksenlerde endstop noktasından 0 değer elde ettikten sonra son olarak z ekseni kontrollü bir şekilde tablaya yaklaştırılarak, nozul ve tabla baskı zemini arasına kağıt inceliğinde düzlemsel bir nesne ile hafif sürtecek şekilde gezdirerek 4 nokta köşeden ve merkezden yapılarak doğru kalibrasyon elde edilebilir. Ancak bu değer makinenize özgüdür ve yazıcınızın ömrü boyunca değişebilir. Bu nedenle, yüksekliği ayarlarken göz ile gitmelisiniz. Ve baskı sonrasında bozulma gözlenirse tekrar kalibre edilmelidir.

Dokulu ve pürüzsüz çelik sac, ayna, cam vb. baskı yüzeyleri üzerinde ilk katmanın nasıl görünmesi gerektiği arasında bazı küçük farklılıklar vardır. Bu nedenle, tüm yüzeylerde gerekli kalibrasyon yapıldıktan sonra mutlaka test baskıları alınarak kontrollü bir şekilde baskı sonuçları gözlenmeli ve gerekli görülürse ayarlamalar ve kalibrasyon tekrarlanmalıdır.

Pürüzsüz levha

Çizginin düz olması, ancak ezilmemiş olması gereklidir. Ezilme varsa nozul baskı zeminine çok yakındır. Test hattının sonundaki meydanda çizgiler arasında herhangi bir boşluk olmamalıdır. Boşluk varsa da nozulun baskı zeminine yüksek olduğu anlamına gelir.

Çizginin tam uzunluğunun aynı olduğundan emin olun. Durum böyle değilse, tabla seviyesinde bölgesel düzeltmesi yapmanız gerekebilir. Örneğin test baskınızın ilk katmanında baskı ön tarafta normal arka taraflara gittikçe boşluk oluşturuyorsa tablanın arka tarafında zemin nozula uzak kalmış ezilme yapıyorsa zemin nozula daha yakın olduğu anlamına gelir.

Nozulu tablaya normalden daha yakın bir şekilde ayarlamak, bazı durumlarda yapışmayı artırabilir, ancak baskınızla ilgili sorun yaşıyorsanız, ancak ilk katman kalibrasyonunuz düzgün ise, sorununuz baskı sıcaklığı, yatak tesviyesi, ekstrüzyon (yeterli akış veya fazla akış) veya yağlı,tozlu kirli bir tabaka gibi başka bir sorundan oluşuyor olabilir.

Dokulu Levha

Dokulu tablalarda pürüzlü yüzeyi nedeniyle, pürüzsüz tablalara göre biraz daha yakın ayarlamanız gerekir, ancak yine de yukarıdaki püf noktalara dikkat edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, filamentin çok yakın ayarladığınızda yapışmadığı gibi kıvrılmaya başlayabilmesidir.

Nozulun Göz İle Kontrolü

Tek bir katman yaklaşık 0.2 mm / 0.00787402 inç. Memeye ve tabakaya olan mesafesine bakmak da yardımcı olabilir. İlk katman basımı sırasında göz hizalanarak nozulun akış sırasında tepkileri gözlenebilir.

İlk Katman Kalibrasyonu Ne Zaman Yapılmalıdır

Genel olarak, 3d printerınızın her bakımı olduğunda herhangi bir parçası değiştiğinde ilk katman kalibrasyonu yapılmalıdır. Bununla birlikte yüksek veya büyük baskılar sonrası kalibrasyonun kontrol edilmesinde fayda vardır. Ayrıca tabladan zor sökülen herhangi bir baskı da tabla kalibrasyonunu bozabilir. 3 Boyutlu yazıcınızdaki beklenmedik mekanik bir hata veya başarısız baskı da kalibrasyon bozukluğuna neden olabilir. Nozul değişimleri radyatör, ısıtıcı blok, hotend takım, extruder rulman veya tabladaki kullanılan materyallerin değişimi, bakımı sonrasında mutlaka kalibrasyon yapılmalıdır.

Yazıcıyı farklı bir konuma taşırsanız, tüm kalibrasyonları tekrarlamalısınız.

Kullandığınız dilimleyici yazılımını güncellemeniz ve kullandığınız yazıcı yazılımını daima güncel tutmanız önerilir.

Bir cevap yazın

KAPAT
×

Sepet