PLA Filament Nedir? Özellikleri Nelerdir?

PLA Filament Nedir? Özellikleri Nelerdir?

PLA Filament Nedir? Özellikleri Nelerdir?

3 boyutlu yazıcılar ilk çıktığında sadece PLA ve ABS olarak iki çeşitte yapısal malzeme bulunuyordu. PLA organik kökenden gelen filament türü olarak nitelendirilmektedir. PLA, filament çeşitleri arasında en popüler olanıdır. Evde baskı almak için en yaygın kullanılan türdür.

PLA filamentlerde ABS’ye göre daha düşük sıcaklıklarda baskı alınmaktadır. Biyolojik olarak parçalanabilen bir yapısı vardır ve bu özelliği ile birçok filament türünden çok daha çevrecidir. Bir diğer özelliği ise baskı esnasında dışarıya kötü koku yaymamasıyla bilinir. ABS’ye göre basımı oldukça kolaydır.

PLA sert bir yapıya sahiptir ve darbelere karşı dayanıklıdır. Ancak hafif esnekliğe sahip ve kırılgandır. Basım sıcaklığı 190°C – 220° değerleri arasındadır. Yatak sıcaklığı ise 50°C – 70°C aralığında önerilir.

Kullanım alanlarından bahsedecek olursak sağlığa zararlı bir madde olmadığı için insan vücudu ile temas edebilecek ürünlerde kullanılabilirler. Ayrıca parlak bir yapıya sahip oldukları için de genellikle göze hitap eden ürünlerde de kullanım için tercih edilirler. Buna örek verecek olursak oyuncaklar, mutfak araç-gereci, saklama kapları gibi ürünleri sıralayabiliriz. Kırılgan bir yapıya sahip olduğundan telefon kılıfı gibi ürünler için kullanılmamasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

KAPAT
×

Sepet